• Şuradasınız
 • Anasayfa
 • Genel
 • Müzik Dosya Formatları Nasıl Çevrilir?

Müzik Dosya Formatları Nasıl Çevrilir?

Teknolojinin son hız gelişmesi ve depolama çözümlerinin artık her kullanıcının rahatlıkla ulaşabileceği fiyatlara inmesi ile cebimizde taşıdığımız teknolojik cihazlar bir müzik kütüphanesi haline geldiler.

Müzik kütüphaneleri içerisinde ise oldukça fazla müzik dosyası çeşidi bulunuyor. Bunlar içerisinde kuşkusuz en popüleri MP3 dosya biçimidir. Ancak bazı kullanıcıların karşısına WMA gibi fazla kullanılmayan müzik dosyaları çıkabiliyor. Peki, “WMA’yı nasıl MP3’e nasıl çeviririm” sorusuna karşılık nasıl bir çözüm getireceğiz?

Çözümün adı; küçük boyutuna rağmen işlevsel ve ücretsiz bir program olan Free Mp3 Wma Converter programıdır. İnternette küçük bir araştırma ile buna benzer oldukça fazla program bulabilirsiniz.

Programı anlatıp, WMA’yı MP3’e çevirmeye başlamadan önce küçük bir not alalım. MP3 dosyalarını kendiniz yaratırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, müzik dosyasının sıkıştırılıp dosya boyutunu küçültürken en iyi kaliteyi korumaktır. Bunun için MP3 dosyasının kalitesini belirten Khz ve Kbps değerlerine dikkat etmeliyiz. MP3 dosyaları için dosya boyutunu düşük tutmak önceliğiniz ve kalite ikinci sırada sizin için önemli ise; MP3 dosya sıkıştırma profiliniz en az 44.1 Khz ve 128 Kbps (stereo) değerleri olmalıdır. Müzik kalitesi sizin için öncelikse; MP3 dosya sıkıştırma profiliniz en az 44.1 Khz ve 192 Kbps (stereo) değerleri olmalıdır.

İlk önce MP3’e çevirme (convert) işlemini gerçekleştireceğimiz Free Mp3 Wma Converter programını indirelim. Programı buradan indirebilirsiniz. Yükleme esnasında lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra MP3 çeviri işlemi gerçekleştirmemize faydası olmayan bir yan uygulama karşımıza geliyor. Bu uygulamayı yüklemek sizin tercihinize kalmıştır.

Sonraki adımda, programın yükleme içeriği karşımıza geliyor. Bu içeriklerin hepsi yüklemek zorunda değilsiniz. İlk seçim ve dördüncü seçim işaretli olmalıdır. İkinci seçimi yüklerseniz; Müzik CD (Audio CD) içerisinden müzik dosyalarını almaya yarayan uygulama yükleniyor. Üçüncü uygulama ise müzik dosyalarınızın üzerinden oynama yapmanıza yarayan (kesme işlemi) uygulama yükleniyor.

Yükleme işlemi sırasında, program internete bağlanarak WMA dosya biçimi ile ilgili uygulamayı çekiyor.

Yükleme işlemi bittikten sonra, Free Mp3 Wma Converter kısayolunu çalıştırıyoruz ve karşımıza dil ayarları geliyor. Bu programın en güzel yanlarından birisi de burasıdır. Ücretsiz bir uygulama olsa da Türkçe dil desteği sunması güzel bir özellik.

Program açıldıktan sonra, karşımıza gelen ekranda “Dosya Ekle” sekmesine tıklayarak, bilgisayar hafızamızdan çevirmek istediğimiz müzik dosyasını buluyoruz.

Programa çevirmek istediğimiz WMA dosyasını tanıttıktan sonra, “Output Ayarları” kısmından çevirdiğimiz dosyamızın nereye kaydedileceğini, çevirmek istediğimiz müzik dosyası formatını (MP3) ve Format parametresinden kalite ayarlarını yapıyoruz. En son olarak “Çevir!” tuşuna basarak istediğimiz çevirme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Programın çevirme için desteklediği diğer dosya formatları ise şöyle:

 • MP3 –> OGG, MP3 –> WMA, MP3 –> AAC, MP3 –> WAV
 • WAV –> MP3, WAV –> OGG, WAV –> AAC, WAV –> WMA
 • WMA –> MP3, WMA –> OGG, WMA –> AAC, WMA –> WAV
 • OGG –> MP3, OGG –> WMA, OGG –> AAC, OGG –> WAV
 • AAC –> MP3, AAC –> WMA, AAC –> OGG, AAC –> WAV
 • APE –> MP3, APE –> WMA, APE –> OGG, APE –> WAV
 • FLAC –> MP3, FLAC –> WMA, FLAC –> OGG, FLAC –> WAV
 • M4A –> MP3, M4A –> WMA, M4A –> OGG, M4A –> WAV
 • AC3 –> MP3, AC3 –> WMA, AC3 –> OGG, AC3 –> WAV

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Arama
RSS
Beni yukari isinla