Türkiye’de Geniş Bant İnternet


Fiber Optik KabloFiber Optik Kablo

İnternet kullanıcılarının sıklıkla şikâyet ettiği konu internetin yavaş olmasıdır. Bu yavaşlığa sebep olan belli başlı hususlar olsa da temelinde satın aldığımız internet bağlantısının yavaş kalmasıdır.

Türkiye’de çeşitli firmaların kullanıcılara sunduğu farklı altyapılarda ve teknolojilerde internete ulaşma imkânı vardır. TTNET ADSL hizmeti, TurkNet ADSL hizmeti, UYDUNET’in kablolu TV hattı üzerinden verdiği internet, GSM operatörlerinin sunduğu kablosuz internet hizmetleri (3G) ve en son olarak Superonline’ın (Quiknet) kurduğu fiber optik hat üzerinden sağlanan internet bağlantısı mevcuttur.

Bu yazıda Superonline firmasının sunduğu yeni teknoloji olan fiber optik bağlantı üzerinden internetinin diğer servis sağlayıcısı firmaların sunduğu internetten farkını irdeleyeceğim.

Bakır KabloBakır Kablo

Fiber optik geleceğin teknolojisidir ve eski altyapı olan telefon hatları üzerinden alınan ADSL bağlantısının çıkamadığı hızlara çıkabilmektedir. ADSL bağlantısı için senelerdir kullanılan, yeraltında bulunan eski bakır kablolar kullanılmaktadır. Bu kabloların elektriği taşıdığı ve elektriğin uzun mesafelerde, bakır kabloların doğası gereği direnç göstermesi sonucu gücünü kaybettiği aşikârdır. Bu sorunu aşmak için senelerdir bilim insanları bilgiyi taşımanın en uygun yolunu bulmaya çalışmaktaydılar. Sonunda bilginin taşınması için bildiğimiz en hızlı şey olan “ışığın” kullanılmasının yolu açıldı ve fiber kablolar üzerinden ışığın gönderilmesi icat edildi. Bu icat, teknolojinin çok hızlı ilerlediği yeni yüzyılımızda tabi ki internetin taşınmasında kullanıldı ve fiber optik kablolar üzerinden internet hizmetleri ortaya çıktı.

Peki, fiber optik bağlantı bize neler sağlamaktadır ve faydaları nelerdir?

  • Kablolar üzerinden taşınan bilgi elektrik hızında değil ışık hızında iletilmektedir. Bu sayede dünyanın bir ucuna ulaşmamız daha da hızlanmıştır.
  • Servis sağlayıcılarının kurduğu terminaller ile evimiz arasında mesafe arttıkça eski bakır kablolar üzerinden alınan internetin (ADSL ve Kablolu TV üzerinden internet) hızları, mesafeye bağlı olarak düşerken, fiber optik üzerinden alınan internetin hızları mesafeye oldukça az bağlıdır.
  • Bakır kablolar üzerinden alınan internet yüksek hızlara çıkamazken fiber optik üzerinden internet kolayca yüksek hızlara çıkabilmektedir.
  • Bakır kabloların içerisinden geçen bilgiyi elektrik taşıdığı için dış parazitlerden etkilenmektedir. Ancak fiber optik üzerinden taşınan ışığa, manyetik alanın etkisi yoktur.
  • ADSL hizmeti almak için her şekilde bir telefon hattına ihtiyaç varken, fiber optik internet için telefon hattına gerek yoktur. Bununla beraber fiber optik hatlar üzerinden telefon hizmetleri de kullanılmaktadır.

Superonline Bize Fiber Optiği Nasıl Sunuyor?

Superonline uzun zamandır ADSL bağlantısından başka alternatifi olmayan internet kullanıcılarına farklı bir olanak sunmuştur. ADSL için kısır bir döngü içerisinde, çeşitli firmalarının birbirinin aynısı olan kampanyaları arasında dönüp dolaşan kullanıcılar, 1 Mbps gibi düşük olan hızlara mahkûm kalmıştır.

Superonline, ADSL servis sağlayıcılarını 1 Mbps hızları için istediği ücreti 10 Mbps hızları için istemektedir ve ADSL için alt hız olan 1 Mbps, fiber optik üzerinden internette 10 Mbps olarak kullanıcıya sunulmaktadır. İnternet kullanıcısının hızlarını 10 kat arttırması eskiden hayal gibi görünürken artık yeni teknolojilerinin de ülkemizde kullanılmasından dolayı bu hayal gerçekleşmektedir.

Burada bir firmanın körü körüne taraftarlığını yapmıyorum. Superonline yerine başka firmalar bu büyük adımları atıp son teknolojileri ülkemize getirseydi onun isimlerini de memnuniyetle burada anardım. Diğer firmalar yeni teknolojiyi getirmek yerine “8 Mbps’a kadar hızlı!” isimli kampanyalarla teknolojiye aç insanları oyaladılar. Burada 8 Mbps’a kadar hızlı denilmesi günün her saatinde hızların oldukça dalgalanması ve neredeyse bu bağlantıyı kullanan hiçbir kullanıcının bu hızlara çıkamamasıdır. 8 Mbps’a kadar hızlı internetin sözde sınırsız paketlerinin ise 15 GB kotalı olduğunu bilmeyen birçok kullanıcı, bu kotalarını geçtiği zaman hızları 16 kat yavaşlatıldıkları zaman gerçeği öğrendiler.

Peki, Superonline’ın fiber internetinde istenmeyen noktalar var mıdır? Tabi ki vardır:

  • Fiber internet altyapısı Türkiye’nin birçok yerinde mevcut olmadığı için bu teknolojiden yararlanmak isteyen kullanıcılar uzun süreler bekleyebilirler (ben bir sene bekledim).
  • Superonline kendi altyapısını kurduğu için ve ADSL müşterilerini kendisine çekmek istediği için şu an sunduğu; aynı fiyata 10 kat hızlı internet kampanyası, piyasada kendi müşterilerini yarattıktan sonra daha yüksek fiyatlara çekilebilir(?).
  • Kapımıza kadar gelen fiber kablolar maalesef evimize kadar çıkartılmıyor. Binanızın içerisine kurulan bir internet dağıtıcısına bağlanan fiber kablolar orada kalıyor ve dağıtıcıdan evinize yine ethernet kabloları ile internet taşınıyor. Bir efsane olan her Japon’un evinde fiber optik vardır efsanesi maalesef bizde gerçekleşmeyecek. Yinede ethernet üzerinden alınan internetin hızının düşmesi için oldukça uzun mesafeler söz konusudur.
  • Superonline’ın politikası olarak altyapı çalışmaları öncelikli olarak büyük sitelere götürülmektedir ve kendi evlerine ya da apartmanlarına internet bekleyenlerin, bekleme süreleri daha da uzayacaktır.

Bu yazının amacı aslında internet kullanıcılarının daha yüksek hızları daha uygun fiyatlara alınabilindiğinin ispatı yazısıdır. Artık ülkemizde yüksek hızlara aşırı yüksek meblağlar ödemek zorunda değiliz. Bunun her internet kullanıcısı için geçerli olmasını umuyorum. Umutlarımızı arttıran şey ise “rekabet” ortamının oluşmasıdır. İnternet kullanıcılarının uzun süredir forumlarda paylaştığı şey tekelci internetten kurtulmanın senaryoları gibi başlıkların artık ortadan kalmaya başladığını görür gibiyiz.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Arama
RSS
Beni yukari isinla